23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Yarının Yetişkinlerinin Bayramı

“Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir.”
M. Kemal Atatürk

23 Nisan bizim için özel bir gün. 23 Nisan 1920 yılında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı egemenliğe ve egemenliğin yegâne temsilcisi çocuklara adanmıştır. UNICEF’in de çocuklara adayarak kutladığı bugün sadece bizim milletimizden değil tüm dünya çocuklarının günü kabul edilir.

Çocuklar geleceğimizin başlangıcıdır. Bizim değerlerimizi, geleneklerimizi ve geçmişimizi ileriye taşıyacak olanlar onlardır. Bu nedenle, meclisin koltuğuna bugün çocuklar oturur; çünkü bugünün çocuklarının geleceği yer burasıdır. Bugünün küçükleri yarının doktoru, mühendisi, işçisi, öğretmeni yani yarının yetişkini olacaklardır.

Bu bayramın sembolik olarak kalmaması çocuklarımızı geleceğe hazırlamamız için bize düşen en büyük görevdir. Onların yaşamını, eğitimini, gelişimini ve her anlamda varlıklarını korumamız işte bu nedenle önemlidir. Dünyaya Türk milletinin çocuklara ve egemenliğe verdiği büyük kıymeti gösteren bugünü, en büyük coşkuyla kutlamak bize düşendir. Geleceğimizi emanet ettiğimiz ve ülkemizi, değerlerimizi yaşatacak çocuklara, onlara ne denli kıymet verdiğimizi göstermek yapacağımız en güzel şey olacaktır.

Çocuklarımızın haklarını, eğitimini, yaşamlarını güzelleştirdikçe ülkemiz de güzelleşir. Bunun bilince olarak atacağımız her adım demokrasimizi ve milli değerlerimizi koruyacak yeni nesle, Asil Bir Nesil'e açacağımız bir yoldur.

Tüm çocukların huzur ve mutluluk dolu geleceklere adım atması umuduyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. Yılını hep beraber kutluyoruz. İyi bayramlar!