Ebeveynlere Sınav Öncesi 5 Tavsiye

Ebeveynlere Sınav Öncesi 5 Tavsiye

Çocukları Sınavlara Çalışırken Rahatlatacak Öneriler

Yaklaşan okul sınavları hem havaların güzelleşmesi hem de tatilin yaklaşması nedeniyle çocuklar için oldukça nahoş olabilir. Onlarda biraz stres ve dikkat eksikliği yaşanması muhtemel olduğundan çocuklarımız sınavlara hazırlanırken onları rahatlatmaya ve odaklanmalarına yardım edebilmemiz için öneriler hazırladık.

Öncelikle bir ebeveyn olarak sizin ve bir öğrenci çocuklarınızın bilmesi gereken bir şey. “Sınavlar bir kişinin kim olduğunu belirlemez.” Düşük notlar yükseltilebilir, yüksek notlar düşebilir. Bunlar eğitim hayatı boyunca devam edecek şeylerdir. Önemli olan en iyisini yapmak için çabalamak ve öğrenmek için çalışmaktır.

1.Çocukların İyi Beslendiğinden ve Yeterince Su İçtiğinden Emin Olalım

Sınav öncesi günler biraz daha çabuk geçer. Büyük bir koşuşturmaca, normalden fazla ders çalışma söz konusu olduğu için bazı rutinler aksayabilir. Fakat aksatmamız gereken en önemli rutinlerden biri günlük öğünlerimiz. Özellikle bu dönemlerde hepimizin az çok bildiği vitamin ve mineral açısından zengin sebze ve meyveler tüketmek, süt ve süt ürünlerini aksatmamak, balık yemek ve en önemlisi bol bol su içmektir. Ayrıca sabahları çocuklarınıza vereceğiniz ufak bir parça bitter çikolata hem onları mutlu edecek hem de enerji verecektir.

2.İyi Bir Uykuyu Hayatımıza Sabitleyelim

Sınav öncesi dönemlerde hem yorgunluktan hem de sınav stresinden dolayı uykusuzluklar yaşanabilir. Mümkün olduğunca bunun önüne geçmeye çalışalım. Uyuma ve uyanma saatlerimizi değiştirmeyelim. Daha rahat bir uyku için uyumadan banyo yapmak, ılık süt içmek ya da kafa dağıtıcı bir kitap okumak çok etkili olacaktır. Eğer düzgün ve dinlendirici bir uyku olmazsa sınav dönemi zorlu bir süreç haline gelecektir.

3.Ders Çalışırken Onlara Yardımcı Olduğumuzdan Emin Olalım

Çocuklarımız için rahat ve güzel bir çalışma ortamı hazırlayalım. Sabit ve onların ihtiyaç duyabileceği malzemeleri barındıran bir masa, ışıklı ve havadar bir ortam, televizyondan ya da mutfaktan uzak olması onların konsantrasyonunu arttıracaktır. Ayrıca onlarla birlikte bir çalışma programı hazırlayabilir ve gün içerisinde kaç saat çalışacağını, hangi derse ne kadar zaman ayıracağını, mola zamanlarını, boş vakitlerini vb. konuşarak belirleyebilir ve bir program oluşturabilirsiniz.

4.Büyük Hedefler Koyarak İşleri Zorlaştırmayalım

Çocuklarımız sınavlardan önce az da olsa korku ve endişe hali içerisinde olabilirler. Onlara bir dersten belirli bir puan almak gibi sabit hedefler koymamız onları daha çok strese sokacaktır. Bunun yerine zorlandıkları konuyu anlamaları ya da ellerinden gelenin en iyisini yapmaları gibi genel ve pozitif noktalara odaklanmalıyız.

5.Çocuklarla Konuşalım ve Pozitif Kalalım

Çocuklarımız için sınav süreci eğitim hayatları boyunca var olmaya devam edecek bir süreç. Bu nedenle onlarla konuşarak bu sürecin stresini ve endişesini azaltmaya çalışalım. Sınavdan geçememek, başarısız olmak, soruları yetiştirememek gibi negatif yönlerden çok pozitif noktalara odaklanalım. Ders çalışmanın onlar için aslında yeni şeyler öğrenmek olduğunu, okul sadece sınavlar için değil tüm hayatları için bir eğitim yeri olduğunu birlikte konuşalım ve onları rahatlatalım.

Bütün öğrencilerimize sınavlarda başarılar dileriz.