Okul Öncesi Montessori ve Nezaket

Okul Öncesi Montessori ve Nezaket

Okul Öncesi Montessori ve Nezaket

Çocukların içinden gelen bir iyilik var ve Montessori sistemi onların bu iyiliği çıkarmasına yardımcı oluyor. Onların tüm yeteneklerini ve tüm enerjilerini dışarı yansıtmasında pozitif yollar izliyor. Evet çocuklar çok aktif, gürültü yapabilen, koşuşturan, zıplayan, yuvarlanan ve enerjileri fazla olan bireyler. Ama aynı zamanda barışçıl, huzurlu ve nazik de olabiliyorlar.

Peki çocuklarımızın bu yumuşak yanlarını ortaya daha rahat çıkarabilmeleri için Montessori Eğitim Yaklaşımı’ndan neler bize fayda sağlayabilir? Bu yazımızda çocuklarımız için nezaket kavramını ele alacağız.

Erken Yaşlar-Bebeklik

  • Çocukların konsantre olma isteğine saygı duyalım. Bebekler bile küçük yaşlarına rağmen etraflarını ve kişileri incelerken konsantre olurlar. Onları sürekli olarak bir yerden bir yere hareket ettirmek yerine durup etrafı izlemelerine ve bir bağ kurmalarına müsaade etmeliyiz. Bir şeyleri ya da birilerini izlerken parmaklarını oynattıklarını, bacaklarıyla tekme atar gibi hareketler yaptıklarını ya da farklı sesler çıkardıklarını fark etmiş olabilirsiniz. Konsantrasyonun ve odaklanmanın bir parçası olan bu hareketlerin farkına varmamız ve onlara saygı duymamız gerekiyor.
  • Bunaltıcı oyuncaklardan kaçınmalıyız. Bebekler zaten gece karanlıkta ve sıcakta uyuduktan sonra aydınlıkta uyanıp üstündeki kıyafetlerinin değiştirilmesi gibi yeni rutinlerle çevrelerine adapte olmaya çalışıyor. Doğmak onlar için başlı başına ve büyük bir değişiklik. Bu değişikliğin yanına doğal olmayan; parlak ışıklar saçan ve garip, gürültülü sesler çıkaran oyuncaklar da eklemeyelim. Eğitici oyuncaklar önemli fakat bebeklerin önce hayatı ve doğallığı öğrenmelerine izin vermeliyiz. Daha minimalist, yumuşak ve gürültüsüz oyuncaklar seçmeye dikkat edelim. Nezaket onların içinde olan bir kavram. Gürültücü ve bunaltıcı olan oyuncaklarla doğallığı bozmamalıyız.

Yürüme Yaşları

  • Onlar için aktiviteler uydurmaya çalışmayalım. Onun hareket etmek istediği yere yönelmesine izin verelim ve onları takip ederek destek olalım. Yürüme yaşlarında dışarıda zaman geçirmeye özen gösterelim. Yürüdüklerinde bazen bir rehbere ihtiyaç duyabilirler ve bu anlar oldukça kolay fark edilir. Böyle anlarda yanında olmamız yeterli olacaktır. Sürekli yönlendirmek veya direktif vermek doğru bir yaklaşım değil.
  • Yaprakları temizleyin. Eğer dışarıdaysanız yeşilliklerle dolu bir yerde vakit geçirebiliyorsanız etraftaki yaprakları toplayın ve onları inceleyin. Çiçek koparmak yerine dökülen yaprakları toplamamız daha doğru olacaktır. Eğer evdeysek ve bitkilerimiz varsa bunu evde de uygulayabiliriz. Aynı şekilde eğer imkân var çiçek ekmek gerçekten doğayla bütünleştirecek ve kırılgan canlılar hakkında fikir edinmelerini sağlayacaktır. Ektikleri bitkinin büyüdüğünü gördükçe onları sulamak ve onlara bakmak konusunda istekli olacaklardır. Böylelikle en narin canlılar olan çiçekleri de yakından tanıyabilecekler.

  • Birlikte bir bardak çay için. Ama bardaklar onun kullandığı her zamanki bardaklar değil sizin sevdiğiniz ve her zaman kullanmadığınız fincan takımından bardaklar olsun. Birlikte bu bardaklardan bir şeyler içmeden önce onun her zamankinden farklı bardaklar kullanıyor olduğunu fark etmesi için izin verin. Bu bardakların sizin için kıymeti olduğunu ve kırılırsa sizi üzebileceğini nazik bir dille anlatın. Daha sonrasında bir şeyler için. O zaman onun bardaklara olan kibar yaklaşımını görebilirsiniz. Bunu evde onun kullanmasını istemediğiniz için kaldırdığınız diğer nesneler için de farklı yollarla deneyebilirsiniz.