Hakkımızda

Montessori'de Çocuğa ve Eğitime Yaklaşım

Belki bu yazıyı okuyan herkesin bilmesi gereken bir şeyi ilk cümlelere yazmak gerekir: Montessori, eğitim sisteminin çocuk ruhunda açtığı yaradan çocuklarını kurtarmaya çalışan bir anne ve babanın, hiç de ticari olmayan emelleri doğrultusunda kurulmuştur. Halen iki çocukları okulun öğrencisi olarak devam etmektedir.

Okulumuzdaki eğitimde temel hedefimiz, öğrencilerimizin kişilik gelişimine zemin oluşturmak... Böylesi bir zeminin de vaz geçilmez özelliği “güven duygusu” olduğu biliyoruz. Çocukların, kaygılandırılmadan, kendi doğal süreçleri içinde, kendileri olarak devam edebildikleri bir eğitim ortamı oluşturmaya çalışıyoruz.

Bu yüzden eğitim ortamımızdan, ödül ve cezayı tamamen uzaklaştırdık. Çocuğun, olduğu hali ile kabul gördüğü, olduğu hali ile içinde bulunduğu gruba uyum sağlayarak eğitim sürecini devam ettirdiği bir ortam hazırladık. Ödül ve cezayı kullanmadan düzen nasıl kurulabiliyor diye bir soru ile pek sık karşılaşıyoruz. Çocuk, ilk önce olduğu gibi kabul gördüğü, duygularında özgürlüğü hissettiği ortamda güven duygusunu geliştirir. Güven duygusu, peşinden aidiyet duygusunu getirir. Aidiyet duygusu ile, ortama ait düzeni ve kuralları benimsemeyi getirir. Aidiyet duygusu ile yetişkin, çocuğa tesir edebilir, baskı unsurlarını kullanmak zorunda kalmaz.

Okulumuzdaki kurallar, okuldaki herkes için geçerlidir; sadece çocuklar için değil. Mesela “Alçak sesle konuşuyoruz” kuralı, aynı zamanda öğretmenler için, aşçımız için, hatta okula ziyarete gelmiş olan velimiz için de geçerlidir. Bu kurala uymayan birini, okuldaki herhangi biri uyarabilir. Bu yüzden okulun personeli de dahil olmak üzere çocuk ile muhatap olan herkeste öncelikle çocuğa karşı duyarlılık aranır. Anadolu Pedagojisi’nin yetişkinde bulunması gerektiğinden bahsettiği bir duyarlılık...

Okulumuzda yemekler, evdeki mutfağımızda gösterdiğimiz hassasiyetler ile yapılır. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı okulda yapılır. Her çocuk kendi servis tepsisine, yiyeceklerini kendi alır ve yemeğini kendi yiyip, isterse tekrar alabilir. Bir yardıma ihtiyacı olduğu takdirde öğretmenlerimizden yardım alır.

Her sınıfta iki öğretmen bulunur. Öğretmenlerimiz Montessori eğitimi ile ilgili eğitim almış olup Sınıf öğretmenlerinin yanı sıra, branş dersleri öğretmenlerinden de İngilizce, drama, değerler eğitimi, görsel sanatlar gibi ilave dersler alır her öğrencimiz.

Montessoride günlük program akışı, etkinliklerin rahatça ve tadına varılarak tamamlanacağı şekilde düzenlenir. Yemek saatinden bahçe saatine, çocuğun kendi ritminde yaşayabileceği şekilde bir gün planlanır. Bir eğitim yılı içinde yapılanlar hakkında velilerimiz ile zaman zaman toplantılar yapılarak bilgilendirme sağlanır. Okulumuzda çocukların gösteri yaptığı bir yıl sonu programı düzenlenmez. Ancak çocuklar ve aileleri ile birlikte hoş vakit geçirilebilecek bir ortamda birlikte olarak yıl sonu etkinliğimizi gerçekleştiririz.