En İyi Kolej

En İyi Koleji Seçmenin Püf Noktaları

Daha iyi bir eğitim fikriyle yola çıkan birçok aile, çocukları için en iyi koleji seçmenin hesaplarını yapmaktadırlar. Eğitim, okul binası ya da sınıftan ibaret değil artık. Klasik okul mantığından kaçıp iyi bir okula çocuğun yazdırmak isteyen aileler araştırmalarını yaparlarken neye dikkat edeceklerini de bilemiyorlar haliyle. Doğru seçimi yapmak ve en iyi koleje çocuğunu yazdırmak isteyenler için bu tavsiyelerimiz bir rehber niteliği taşıyabilir.

1- Yabancı dil eğitimi: Seçtiğiniz okulun en iyi kolej olduğunu size gösteren en önemli detay verdiği yabancı dil eğitimidir. Yabancı dil, birçok kolejde verilmektedir ama bu yeterli midir, orasını da dikkate almak lazım. Yabancı dil eğitimi sadece gramer eğitimi olmamalı, pratik ve konuşmaya dayalı da olmalıdır. Eğitimin sonunda yabancı dili en az ana dili kadar iyi konuşabilen öğrenci akranlarından bir adım öne çıkacaktır. Peki bu yeterli midir? Elbette değil. Bir tane yabancı dil artık yetmemektedir. İkinci bir yabancı dil bir kolejin en iyi kolej olmasının şartlarından biri olmuştur.

2- Okul Binası: Eğitim tüm hayat boyu sürmektedir. Bunun en yoğun yaşandığı yerler ise okullardır. Bilgi, tutum ve beceri açısından davranış değişikliği sağlayan ve öğrenciyi hayata hazırlayan okulların binaları da bu eğitim sistemine destek verir şekilde olmalıdır. En iyi kolejin en önemli göstergelerinden biri de okul binasıdır. Bunun en güzel örneği de Asil Koleji’dir. Bahçesindeki 180 ağacı, öğrencileriyle beraber büyüyen fidanları ve bitkileri ile öğrenciye hayata pozitif bakmasına imkan tanıyan bu kolej, okul mantığına farklı bir bakış açısı getirmiştir.

3- Değerler Eğitimi: Eğitim sadece Matematik, Türkçe, Fen bilimleri ve sosyal bilimlerden ibaret değildir. Öğrencilerin tutumlarını, erdemlerini ve psikolojik gelişimlerini destekleyen ve olumlu yönde ilerleten bir kolej en iyi kolejdir diyebiliriz. Değerler eğitimi denilen bu sistemde, öğrenciye nasıl iyi bir insan olunur, hayata karşı nasıl bir duruş sergilenmesi gerektiği anlatılır.

4- Sosyal İmkanlar: Eğitim müfredattan ibaret değildir demiştik. Değerler eğitimi ve öğretim aşamalarında ilerleyen öğrencilere sunulan sosyal imkanlar da bir kolejin en iyi kolej olduğunu gösteren işaretlerden biridir. Yemek imkanı, hafta sonu veya ders saatleri dışında okul içerisinde yapılabilecek aktiviteler, bir kolejin en önemli özelliklerinden biri olmalıdır.

5- Veli Eğitimi: Çocuğun gelişimine en büyük katkıyı ailesi sağlar. Bir çocuğun hayata daha iyi hazırlanmasındaki en büyük destekçisi anne ve babasıdır. En iyi kolej, sadece öğrencilerine değil, velilerine de eğitim imkanı sağlamalıdır. Velinin çocuğu ile iletişimi, onun eğitiminin doğru istikamette gitmesi için veli eğitimi şarttır. Veliye yönelik çalışma yapan kolejleri gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz. En iyi kolej veliye de değer verir.

6- Rehberlik: Bir kolej, öğrencisiyle birebir iletişimde olmalı ve ona rehberlikte bulunmalıdır. Klasik rehberlik hizmetlerinden sıyrılmak isteyen bazı okullar Butik Okul sistemine geçmektedir. İstanbul’da butik okul sistemi ile işleyen Asil Koleji de bunlardan biri. Butik okul sistemi ile öğrenciyle birebir ilgi gösteren onun sıkıntılarına çözüm bulmaya çalışan ve eksiklerini birebir ilgi ile gidermeye çalışan bu kolej, en iyi kolej sınıflandırmasına dahil olmaktadır.

En iyi koleji seçmenin birçok kriteri vardır ama gelişen ve değişen şartlara uyumlu olabilmek adına ve en iyi koleji seçme adına bu püf noktaları size yardımcı olacaktır diye umuyoruz.